Narzędzia do montażu zamka wpuszczanego w drzwiach wejściowych
Po zakupie nowego zamka do drzwi przychodzi czas na jego montaż. W zależności od tego, czy został wybrany nowoczesny model zamka antywłamaniowego, czy może prosty i klasyczny ze standardową wkładką, konieczne do podjęcia działania mogą być bardziej lub mniej skomplikowane. Generalnie jednak zasada montażu zamków wpuszczanych wymaga przygotowania określonych narzędzi, do których zaliczają się: wiertarka, miarka, kątownik, otwornica, młotek i dłuto, wkrętak, jak również długopis I ołówek. Na samym wstępie warto też dodać, że wkładka zamka wpuszczanego nie powinna wystawać poza szyld, dlatego zawsze należy dobrać ją w zależności od szerokości drzwi wejściowych. Po skompletowaniu narzędzi czas zabrać się za właściwy montaż zamka wpuszczanego – w Łodzi realizacją tego zadania zajmują się doświadczeni technicy z Pogotowia ślusarskiego. Natomiast osoby zainteresowane wykonaniem go we własnym zakresie mogą skorzystać z poniższej instrukcji krok po kroku.
Kolejne działania przy montażu zamków wpuszczanych – porady ślusarzy z Łodzi
- W pierwszej kolejności należy zmierzyć rozmiary zamka do drzwi, to znaczy jego długość i wysokość, a także grubość.
- Dalej wyznaczamy miejsce do zamontowania klamki, która powinna znaleźć się na wysokości standardowo około 1,1 m. Można przy tym wykorzystać kartonowy szablon odwzorowany na obudowie zamka, dzięki któremu łatwo będzie odrysować niezbędne otwory na klamkę oraz wkładkę bębenkową.
- Teraz czas na przedłużenie linii poziomej otworu klamki także na wręb skrzydła drzwi, na którym też zaznaczamy pobrane wymiary zamka.
- W dalszej kolejności mierzymy grubość zamka oraz we wrębie odrysowujemy gniazdo. To też moment na wybranie odpowiedniego wiertła, które będzie pasowało pod względem średnicy do szerokości gniazda.
- Ustawiamy wiercenie na głębokość szerokości zamka do drzwi. Cenną wskazówką może być tutaj to, aby wyjąć skrzydło drzwi i położyć je na stole albo kozłach, by łatwiej i pewniej poradzić sobie z wierceniem.
- Według wcześniej poczynionych zaznaczeń wiercimy otwory we wrębie, a dalej wycinamy cały otwór na gniazdo przy wykorzystaniu do tego dłuta.
- Przychodzi moment na włożenie zamka do gniazda i jeżeli otwór będzie dobrze wydłutowany, to mechanizm powinien wejść bez większych oporów. Następnie odrysowujemy kształt blachy czołowej zamka we wrębie, zachowując maksymalnie precyzyjne ruchy.
- Przy użyciu frezu walcowego należy wyciąć gniazdo, by osadzić blachę czołową.
- W zaznaczonych miejscach wywiercamy otwory przeznaczone do wkładki bębenkowej oraz trzpienia klamki.
- Po włożeniu zamka do gniazda przykręcamy już na stałe. Trzeba następnie użyć klucza albo pokrętła, by wysunąć ryglowanie zamka na maksymalną długość i je zmierzyć.
- Przymykamy drzwi, tak by rygiel był oparty o ościeżnicę, i za pomocą ołówka wyznaczamy górne oraz dolne krawędzie rygla, jak i zapadki.
- Zaznaczenie to przenosimy przy użyciu kątownika na czoło ościeżnicy. Na niej też zaznaczamy, miejsca, w których trzeba wywiercić gniazdo na rygiel i zapadkę. Podczas odrysowywania kształtu warto wziąć pod uwagę milimetr różnicy na plus.
- Przy użyciu dopasowanego wiertła wywiercamy otwór, a finalny efekt poprawiamy dłutem.
- Teraz przychodzi czas na założenie nakładki, której kształt należy odrysować w ościeżnicy.
- Przy użyciu dłuta bądź też frezu walcowego wycinamy w ościeżnicy odpowiednią przestrzeń na blaszkę nakładki i przykręcamy ją już na stałe.
- W ostatnim kroku zakładamy wkładkę bębenkową oraz wkręcany szyldy zabezpieczające i wkładamy na miejsce klamkę. Cały mechanizm należy wkręcić oraz oczywiście sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Jeśli tak, montaż zamka wpuszczanego zakończył się sukcesem!
Montowanie zamków wpuszczanych w Łodzi 7 dni w tygodniu
Powyższe działania niektórym osobom mogą sprawić problem, ale w takiej sytuacji zawsze można powierzyć je wykwalifikowanym technikom. Jeśli chcesz zlecić profesjonalny montaż zamków wpuszczanych w Łodzi fachowcom z Pogotowia ślusarskiego, skontaktuj się z nami 7 dni w tygodniu: 600-072-722