Gdy zamek w drzwiach wejściowych zaczyna szwankować, zgubimy do niego klucze czy w danym lokalu zmieni się właściciel, nie zawsze trzeba podejmować się wymiany zamka na nowy. Niekiedy wystarczy po prostu zamontować w drzwiach nową wkładkę zamka. W jaki sposób wymienić wkładkę zamka, gdy umieszczony w niej mechanizm nie chce wyjść z drzwi?
Wymiana zamka czy wymiana wkładki zamka?
W sytuacji, w której dochodzi do uszkodzenia zamka, jest on leciwy, wyeksploatowany i sprawia trudności z otwieraniem i zamykaniem, a także gdy klucz do niego zostanie utracony w efekcie kradzieży lub zgubienia bądź w innych przypadkach, takich jak zmiana właściciela mieszkania lub domu, pojawienie się nowych lokatorów czy po prostu chęć poprawy bezpieczeństwa, nie zawsze zachodzi potrzeba, aby wymienić zamek na nowy. W niektóry okolicznościach wynikających m.in. ze stanu technicznego mechanizmu zamkowego całkowicie wystarczającym działaniem jest wymiana wkładki zamka, czyli elementu, w którym umieszczany jest klucz w celu otwierania lub zamykania zamka.
Jak wymienić wkładkę zamka samodzielnie?
Aby wymienić wkładkę w drzwiach należy przede wszystkim zakupić odpowiedniej wielkości produkt dopasowany do otworu w zamku, a także dysponować niezbędnymi narzędziami. Odpowiednie przygotowanie to podstawa do sprawnego i bezpiecznego wykonania zadania.
Podejmując się samodzielnej wymiany wkładki zamka należy w pierwszej kolejności wyjąć starą wkładkę z zamka. W tym celu trzeba odkręcić śruby mocujące wkład. W kolejnym kroku należy włożyć klucz do wkładki i przekręcić go o 45 stopni w prawo, a potem w lewo. Po wykonaniu tych czynności możliwe staje się wyjęcie starej wkładki z drzwi. W jej miejsce wkłada się nową wkładkę do zamka, upewniając się przy tym, że jest ona prawidłowo umieszczona i pasuje do otworu w drzwiach. Następnie trzeba przykręcić śruby mocujące wkładkę, aby przytwierdzić ją do zamka. W ostatnim kroku trzeba sprawdzić, czy zamek działa w płynny sposób, wkładając do zamka klucz i przekręcając go kilkukrotnie, otwierając i zamykając zamek. Jeśli napotka się trudności, trzeba dokręcić szyld zamka.
Jak dobrać wkładkę zamka?
Warto wiedzieć, że wymiana wkładki zamka powinna się rozpocząć od dobrania odpowiedniego produktu. Bardzo ważne jest, aby dopasować go do:
- typu zamka – wkładka powinna pasować do rodzaju zamka zamontowanego w drzwiach,
- rozmiaru wkładki – przed wymianą należy poprawnie zmierzyć starą wkładkę, aby nowa pasowała w jej miejsce,
- oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa – warto upewnić się, czy wkładka spełnia odpowiednie standardy bezpieczeństwa
Jeśli nie wiesz, jak znaleźć idealne urządzenie dopasowane pod względem rodzaju zamka, a także wymiarów oraz zakładanego poziomu ochrony, skorzystaj z pomocy specjalistów z branży ślusarskiej – Pogotowia zamkowego. Współpraca z nami to gwarancja doskonale dobranej wkładki, a także jej profesjonalnego montażu. Zapraszamy do współpracy: 600-072-722
Jak wymienić wkładkę w zamku, który nie chce wyjść z drzwi?
Chcesz wymienić zamek w drzwiach, a mechanizm w żaden sposób nie chce z nich wyjść? W takim przypadku możesz rozważyć wymianę samej wkładki w zamku. Pracę tego rodzaju możesz próbować zrealizować samemu, jednak jeśli czujesz, że samodzielna wymiana wkładki jest zadaniem ponad Twoje siły, wezwij na pomoc specjalistów z Pogotowia zamkowego Łódź.
Nasza firma specjalizuje się w usługach ślusarskich takich jak wymiana wkładki zamków oraz wymiana zamków. Instalujemy je w sprawny, bezpieczny, bezinwazyjny sposób. Pomagamy również w wyborze urządzeń dopasowanych do miejsca montażu oraz preferencji klientów. Można je również zakupić w czasie realizacji zlecenia, co pozwala na oszczędzenie dużej ilości czasu oraz niepotrzebnych nerwów związanych ze złym wyborem produktu.
Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej: 600-072-722